czwartek, 27 marca 2008

PRALKI - Co powinnyśmy o nich wiedzieć?

W dzisiejszych czasach pralkę znajdziemy w każdym domu. Stanowi ona niezbędne wyposażenie ułatwiające nam życie. Dzięki odpowiedniemu dobraniu pralki do naszego trybu życia jak i do wielkości naszej rodziny możemy się nie martwić o jej zniszczenie lub, co gorsza, o konieczność zakupu kolejnego modelu w niedalekiej przyszłości. Dlatego warto gruntownie przemyśleć zakup pierwszej pralki, żeby mogła nam posłużyć przez wiele lat.
Jak wybrać najlepszą dla siebie pralkę?


Przed zakupem - na co zwrócić uwagę?

Zanim dokonasz zakupu pralki, zastanów się, jakie ma mieć ona funkcje byś był zadowolony z jej działania.
Jeśli chcesz wykorzystać ją tylko do prania swoich rzeczy i nie masz gromadki brudzących się dzieci, to nie przepłacaj i nie kupuj pralki o dużej pojemności bębna. Wybierz raczej spośród wielu modeli tą o najdogodniejszych parametrach dla Ciebie (np. Beko WKD 23580).
Jeśli natomiast masz dużą rodzinę to rozejrzyj się na pewno wśród pralek o większej pojemności bębna, uwzględniając kolejne parametry współgrające ze sobą.

MARKI
Na rynku spotkamy się miedzy innymi z następującymi markami: Amica, Ardo, Ariston, Beko, Bosch, Candy, Electrolux, Gorenje, Indesit, Polar, Simens, Whirlpool. Jest ich bardzo dużo, a ich wachlarz produktów regularnie się powiększa.

Wybierając pralkę uwzględnij:

- sposób załadunku (z przodu lub z góry);
W zależności od wielkości Twojej łazienki sposób załadunku pralki ma wielkie znaczenie. Dzięki pralce którą załadowuje się z góry możesz zaoszczędzić trochę miejsca. Pralki ładowane z góry (np. Whirlpool AWE 6516 P) są z reguły mniejsze niż pralki ładowane z przodu, często ich parametry są tylko nieznacznie słabsze. Należy więc określić ilość dostępnego miejsca (z uwzględnieniem otwierania drzwiczek lub klapy), własne preferencje, a także porównać funkcje odpowiednich urządzeń obydwu typów.

- wymiary (wysokość x szerokość x głębokość: ładowane z przodu mają przeważnie 85 x 60 x 33-60 cm, ładowane z góry : 85 x 40 x 60cm);
W przypadku pralek ładowanych z góry dominuje jeden standard wymiarowy: 85 cm wysokości, 40-45 cm szerokości, 60cm głębokości. Pralki ładowane z przodu oferują 85cm wysokości, 50 i 60 cm szerokości, 50 (NORMAL), 40, a nawet 33 (SLIM) cm głębokości. Należy dokładnie określić wymiary dostępnej przestrzeni, a także przewidywane zapotrzebowanie na wielkość jednorazowego prania (pojemność pralek jest związana z ich wymiarami).

- pojemność bębna (od 3 kg do 8 kg);
Wielkość bębna jaki powinno się wybrać zależy od ilości pranych ubrań. Im większy bęben tym więcej rzeczy do niego włożysz i zaoszczędzisz trochę czasu dla siebie i rodziny. Bęben o dużej pojemności jest niezbędny gdy masz duża rodzinę, będzie on dzięki temu wykorzystany. Z tym wiąże się też oszczędność wody, prądu, proszku, no i tego, czego nam zawsze brakuje - czasu. Natomiast wybór dużego bębna niewskazany przy zakupie pralki dla jednej osoby. Tu najlepszym rozwiązaniem będzie pralka z bębnem o najmniejszej lub średniej wielkości.

- prędkość obrotową wirówki (wprowadzono funkcję regulowania prędkości obrotów, a nawet ich wyłączania, 600obr/min do 1600 obr/min);
Ten parametr oznacza maksymalną prędkość obrotową, jaką może osiągnąć pralka podczas wirowania (podawana jest ilość obrotów na minutę (obr. /min.). Im wyższe obroty wirowania, tym krótszy czas całego cyklu i bardziej suche pranie. Dostępne na rynku pralki oferują prędkości obrotowe od 600 obr./min. do nawet 2000 obr./min.

- poziom hałasu;
Jest podawany w decybelach (dB) i ma bezpośredni związek z prędkością wirowania, podczas którego urządzenie pracuje najgłośniej. Z reguły droższe modele pralek posiadają lepsze wytłumienie bębna i silnika, dzięki czemu są mniej głośne (np. Ariston AQXXF129H (EU) z technologią super silent). Średnia głośność pralki w czasie cyklu prania wynosi ok. 55 dB. Podczas wirowania wartość ta wzrasta do ok. 70 dB.

- zużycie prądu;
Średni roczny udział pralki w rocznym zużyciu prądu wynosi około 20%. Przed zakupem pralki sprawdź więc jej klasę energetyczną: klasa A oznacza najwyższą efektywność, A+ określa urządzenie bardzo oszczędne, B, C, D, G najniższą. „Zaoszczędzić prąd” możesz jeszcze wykorzystując pralkę maksymalnie podczas prania, włączając ją pełną oraz używając ekonomicznych programów prania. Im krótszy czas prania i niższa temperatura, tym mniej prądu zostanie zużyte. Przy naprawdę brudnych rzeczach 30 czy 40°C może jednak nie wystarczyć.

- zużycie wody (waha się 39-59 litrów - w starszych modelach nawet 70 litrów);
Warto zwrócić uwagę na to, że pralki w zależności od danego programu prania pobierają określone ilości wody.
Każda pralka ma co najmniej trzy podstawowe programy prania:
- do tkanin bawełnianych,
- do tkanin mieszanych,
- do tkanin syntetycznych.
Dodatkowe programy prania zużywają dodatkowa ilość wody, ale dają za to gwarancję, że program będzie idealnie dobrany do typu i zabrudzenia tkanin.

Najczęściej występujące programy prania:

  • Pranie wełny - często nazywane praniem ręcznym, odbywa się w większej ilości wody i niższej temperaturze, przeznaczony jest do prania wełny i delikatnych tkanin. Należy pamiętać, by ich ilość była o wiele mniejsza niż całkowity wsad. Przez większą część cyklu odbywa się płuczenie, przy minimalnych obrotach bębna, aby zapobiec wycieraniu tkanin. W innych modelach, dzięki specjalnym wysokim obrotom bębna materiały rozkładają się na jego ściankach, co również chroni je przed wycieraniem.
  • Program krótki - przeznaczony do prania lekko zabrudzonej bielizny, trwa ok. pół godziny.
  • Dodatkowe płukanie - ten program uruchamiamy specjalnym przyciskiem, gdy widzimy ze tkaniny są mocno zabrudzone. W najnowszych modelach pralek z funkcją automatyczną pralka automatycznie sprawdza czystość wody i sama dobiera odpowiednią liczbę płukań.
  • Program BIO - program polega na przedłużeniu fazy prania w temperaturze 40°C, gdyż w tej temperaturze enzymy najbardziej efektywnie usuwają z tkanin plamy.
  • Pranie oszczędne (ECO) - przeznaczone jest do prania lekko zabrudzonej bielizny. Trwa dłużej niż standardowe programy, ale odbywa się w niższej temperaturze, dzięki czemu zużywa mniej energii.
  • Pranie w zwiększonej ilości wody. W tym programie zarówno pranie, jak i płukanie odbywa się w większej niż zwykle ilości wody, co ma szczególne znaczenie dla osób uczulonych na detergenty i małych dzieci.
  • Zatrzymanie wirowania - dzięki temu programowi pranie pozostaje zanurzone w wodzie z ostatniego płukania. Zapobiega to powstaniu zagnieceń na ubraniach, dlatego niektórzy producenci nazywają tę funkcję systemem redukcji zagnieceń. Przed wyjęciem prania wodę z bębna trzeba odpompować. Pompę uruchamia się za pomocą przycisku lub przestawiając pokrętło programatora.
Jeśli po sprawdzeniu powyższych parametrów nadal się wahasz, sprawdź, jakie jeszcze funkcje oferują producenci pralek.

Dodatkowe funkcje:
  • AquaSensor - Czujnik ten bada wodę przy pomocy wiązki świetlnej i jest w stanie ocenić stopień jej zanieczyszczenia. Wynik badania ma wpływ na decyzję, czy potrzebna jest świeża woda i jaką jej ilość należy doprowadzić. Pozwala to zaoszczędzić do czterech litrów wody.
  • Opóźnienie startu - Funkcja ta pozwala opóźnić rozpoczęcie prania od 3 do nawet 24 godzin, w zależności od modelu. Można wtedy tak zaprogramować pralkę by włączyła się w czasie kiedy energia elektryczna jest najtańsza.
  • AquaStop - W wypadku jakiegokolwiek przecieku, system aquaStop natychmiast przerywa dopływ wody do pralki, zamykając zawór bezpieczeństwa przy kranie z wodą. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o zakręcaniu zaworu dopływowego.
  • Blokada dla dzieci - dzięki niej twoje dziecko nie będzie mogło otworzyć pralki w trakcie prania, co zapewni jego bezpieczeństwo.
  • Elektroniczne sterowanie - zapewnia wygodna i precyzyjną kontrolę pracy pralki.

Brak komentarzy: